Näin muistelee Iida Toikka. Ammatilliset opinto-ohjaajanopinnot TAOKissa johtivat hänet uuden työn pariin – opoksi HAMKiin Riihimäen yhteisölliselle kampukselle.
- Itse en seurannut edes työpaikkailmoituksia, mutta kolme eri henkilöä lähetti minulle tietoa HAMKissa avoinna olevasta opon paikasta. Kyllähän se kiinnosti ja päätin hakea, vaikkei työpaikan muutos ollut vielä suunnitelmissani, Iida naurahtaa.
Aiemmin hän työskenteli hyvinvointialueella esimiestehtävissä. Vuorotteluvapaalla kypsyi ajatus siitä, että tuoretta opinto-ohjaajan pätevyyttä olisi kiinnostavaa päästä hyödyntämään myös käytännössä.
Vaihto uudelle uralle osoittautui hyväksi ratkaisuksi, mutta Iida myöntää kokeneensa muutostilanteessa jonkinlaista ammatti-identiteettikriisiä. Sotealasta oli vaikea luopua, mutta uusi työ on tuntunut niin omalta, että nyt hän jo kertoo luontevasti olevansa “onnellinen opo”.
Sivistys ja sote ovat lopulta aloina aika lähellä toisiaan. Korkeakoulun opinto-ohjaajan tehtävänkuvaa hän kuvailee laajemmaksi ja monipuolisemmaksi kuin aiemmin kuvittelikaan. Opiskelijat ovat aivan ihania.

Innostava koulutus
Opokoulutustaan TAOKissa hän kuvailee huikeaksi. Kouluttajien Arin, Tarjan ja Outin aktiivinen panostus koulutuksen eteen aikaa ja vaivaa säästämättä toimi mallina läsnä olevista ohjaajista ja teki suuren vaikutuksen myös omaan urasuunnitteluun. Iida puhuukin opettajistaan “opo-esikuvina”, jotka olivat aidosti kiinnostuneita työstään ja opiskelijoistaan.
- Kyllä siinä opiskelijanakin haluaa tehdä oman osuutensa mahdollisimman hyvin, hän kiittelee.
Hän kuvailee sitä, miten tärkeitä lähipäivät olivat kohtaamisten ja läsnäolon kannalta. Yhdellä sellaisella hän osti magneetin, jossa lukee “Jos vauhti on liian kova, hidasta!” Se on edelleen esillä ja symbolisoi sitä, miten Iida haluaa olla työssään läsnä. Opiskellessa kiireinen työarki unohtui hetkeksi.
Erilaiset polut – yhteiset näkemykset
Opokoulutukseen sisältyvä harjoittelu toteutetaan aidossa opinto-ohjaajan työympäristössä. Iidan työskentelyä opona on seurannut omassa harjoittelussaan HAMKissa opo-opiskelija Anne Viinikka. Hän kertoo, että erilaisesta koulutus- ja työelämätaustasta huolimatta heillä on ollut paljon samanlaisia ajatuksia ja antoisia keskusteluja. Anne opiskeli etänä ja piti toteutustavasta siinä missä Iidalle taas livenä toteutetut lähipäivät olivat erityisen antoisia.
- Iida on aivan mahtava opo. Ihailen sitä, miten hän ohjauskeskusteluissa jaksaa tukea ja kannustaa opiskelijaa pitkään. Vaikka opiskelijalla olisi paljon haasteita, Iida tuntuu tsemppaavan loputtomiin ja tekee sen toiveikkaalla, aidolla ja kärsivällisellä tavalla, Anne kiittelee.
- Minä olin siinä tilanteessa aito. Ei minun tarvinnut pinnistää ollenkaan. Toivo on tärkeä pitää mukana keskustelussa vaikeissakin tilanteissa, Iida vastaa.
Opo-opinnot toivat hänelle paljon. Yhdeksi merkittävimmäksi asiaksi Iida listaa juuri sen osan ohjausta, joka on abstraktia: autenttinen läsnäolo, kannatteleva kohtaaminen, kaaoksen kesyttäminen ja toivon ylläpitäminen.
On osattava asettua myötätuntoisesti toisen asemaan. Tärkeintä on, että ihmiselle tulee tunne siitä, että hän ja hänen asiansa ovat tärkeitä ja löydetään yksilöllisiä ratkaisuja yhdessä. Joskus se vaatii magneetin tekstin tapaan hidastamista.
Kolmas kerta toden sanoi
Ajatus opo-opinnoista oli kytenyt Iidan mielessä jo pitkään.
- Olen toisen polven opo: Isäni on myös opo, ja hän itse asiassa kannusti minua opiskelemaan opoksi. Kiitokset myös isälleni tuesta ja kannustuksesta opo-opintojen pariin ja niiden aikana, Iida kiittelee.
Vahvana sotealan identiteetin omaavana ohjausalan ammattilaisena Iida harmitteli mielessään sitä, että sote-sektorin ohjaustyökokemuksesta ei hakuvaiheen pisteitä herunut ja opintopaikka jäikin kahdella ensimmäisellä kerralla haaveeksi.
- TAOKin valintakurssi on kyllä huikea mahdollisuus. Tajusin heti, että se on minun mahdollisuuteni päästä opiskelemaan ilman työkokemuspisteitä. Satsasin todella valintakurssiin ja kolmannella yrittämällä pääsinkin opiskelemaan, hän kertoo.
Valintakurssin hyödyiksi hän listaa myös sen, että opiskelijat seuloutuivat ryhmään monenlaisista taustoista ja äärimmäisen motivoituneina, aktiivisina ja kannustavina. Tämä puolestaan teki ryhmästä antoisan ja kanssaopiskelijoiden osaamisista, kokemuksista ja näkemyksistä sai ammennettua paljon uutta omaan työkalupakkiinsa. Niin koko ryhmä kuin oma pienryhmäkin tukivat oppimista hyvällä ilmapiirillään ja yhteishengellään.
Iida vinkkaakin TAOKille, että valintakurssi kannattaa jatkossakin säilyttää valintaperusteena. Hän tietää monen muunkin kanssaopiskelijansa työskentelevän nykyisin opinto-ohjauksen tehtävissä.
Opo-opinnot toivat hänelle paljon. Yhdeksi merkittävimmäksi asiaksi hän listaa juuri sen osan ohjausta, joka on abstraktia: autenttinen läsnäolo, kannatteleva kohtaaminen, kaaoksen kesyttäminen ja toivon ylläpitäminen.
On osattava asettua myötätuntoisesti toisen asemaan. Tärkeintä on, että ihmiselle tulee tunne siitä, että hän ja hänen asiansa ovat tärkeitä ja löydetään yksilöllisiä ratkaisuja yhdessä. Joskus se vaatii magneetin tekstin tapaan hidastamista.
Vahva suositus opiskelulle
Omien hyvien opiskelukokemustensa innoittamana Iida suosittelee nykyisin ope- ja opo-opintoja muillekin. Reitti on selkeä: ensin pedagogisiin ja sitten opo-opintoihin, hän vinkkaa. Ohjauksen äärelle kannattaa pysähtyä ja opetella työssään itsereflektiota, miettiä, mikä itselle on tärkeää ja kuinka voisi omaa osaamistaan kehittää.
Kuka Iida?
Sosionomi amk –opinnot Iida suoritti Diakonia amk:ssa, ylemmän amk:n Metropoliassa, opeopinnot Haaga Heliassa, palveluohjausta HAMKissa ja Turun yliopistossa ja Vaativan erityisen tuen erikoistumiskoulutuksen ja ammatillisen opinto-ohjaajan koulutuksen TAMKissa/ TAOKissa.
Sosiaali- ja terveysalalla hän teki ammatillisesti merkittävää ohjaustyötä NEET-nuorten parissa, erilaisessa viitekehyksessä kuin korkeakoulusektorilla. Iida on toiminut mm. palveluohjaajana nuorten moniammatillisessa tiimissä sekä sosiaaliohjaajana perhekuntoutuksessa. Työn ohessa hän on kouluttautunut myös nepsy-valmentajaksi ja työnohjaajaksi.
Teksti: Heli Antila
Kuvat: Iida Toikka
* **
Ote Iidan viestistä Tarjalle ja Outille opintojen jälkeen: “KIITOS vielä lämpimästi opo-koulutuksesta v. 2023–2024! 💗 Olette ehdottomasti opo-idoleitani ja opin teiltä paljon – paitsi teoriaa niin ennen kaikkea ihmisistä välittämistä sekä arvoja ja asenteita ohjaustyötä kohtaan. 🙏
Tekee mieli hihkua ”katsokaa mun sähköpostin allekirjoitusta”!
Sain paikan opinto-ohjaajana, mistä olen todella kiitollinen ja innoissani. Sekä työ sisällöllisesti että paikka tuntuu omalta ja siltä, että olen juuri siellä, missä pitää.”

Kommentit