Oletko miettinyt, mitä ammatillisten opettajaopiskelijoiden lähipäivässä tapahtuu?
Oletko miettinyt, mitä ammatillisten opettajankouluttajien työpäivään kuuluu?
Katso video, niin näet, millainen Tainan ja Villen päivä oli.
”Hei! Tule mukaan katsomaan, miltä meidän työpäivämme näyttää Tampereen ammatillisessa opettajakorkeakoulussa TAOKissa. Tänään vietämme Tampereen lähiryhmän tutorpäivää TAMKin pääkampuksella. Luvassa on inspiroivia työpajoja ja keskusteluja. Lähdetään liikkeelle.”
Ennen opiskelijoiden saapumista järjestämme tilan dialogiympyräksi. Tämä muoto tukee läsnäoloa, yhteisöllisyyttä ja varmistaa, että jokaisen ääni kuuluu. Kukaan ei voi piiloutua toisen selän taakse.
Aloitamme tuutorpäivämme aina check-in -kierroksella. Se auttaa meitä pysähtymään ja kohtaamaan toisemme tässä hetkessä. Check-in -kierroksella voidaan kysellä fiiliksiä, orientoitua vaikka tulevan päivän teemaan tai pitää yhteinen hauska hetki. Tänään kysyimme, mikä asia opinnoissa tällä hetkellä mietityttää. Kysymys auttoi meitä hahmottamaan, missä opiskelijat kaipaavat tukea.
Check-inin jälkeen käynnistimme käyttötietopajat. Käänteisen oppimisen hengessä opettajaopiskelijat ottivat aktiivisen roolin jo ennen työpajoja. He perehtyivät itsenäisesti käyttötietoon liittyvään lähdeaineistoon ja loivat 1.0-versiot omasta käyttötiedostaan.
Annoimme työpajojen toimintaohjeet pienryhmien ryhmäliidereille, emme koko ryhmälle. Ryhmäliiderin tehtävänä on kertoa tehtävänantojen sisällöt pienryhmälle ja liidata pienryhmän työskentelyä. Ryhmäliideri varmistaa myös, että kaikkien ääni tulee kuuluville, pysytään annetussa teemassa ja aikataulussa.
Työpajoissa opiskelijat pääsivät jakamaan ja kehittämään ajatuksiaan yhdessä. Keskustellaan omista ihmistieto- ja oppimiskäsityksistä pienryhmän tuella. Työpajoissa pohdittiin myös, miten käyttötieto näkyy ammatillisen opettajan pedagogisissa valinnoissa. Millaisia opetusmenetelmiä ja oppimisympäristöjä esimerkiksi valitaan ja millaiseen käyttötietoon ne pohjautuvat.
Lounas antaa meille opettajille kuin myös opiskelijoillekin kivasti aikaa hengähtää ja keskustella vapamuotoisesti. Tänään kampusravintolassa tarjolla oli maukasta makaronilaatikkoa.
Lounaan jälkeen jatkoimme käyttötiedon parissa, hyödyntäen akvaariokeskustelumenetelmää. Jokainen ryhmä oli valinnut 1-2 henkilöä eri akvaariokeskusteluihin. Ensin akvaariossa avattiin pienryhmissä esiin nostettuja näkökulmia ihmiskäsityksestä, sitten tietokäsityksestä ja viimeiseksi oppimiskäsityksestä.

Akvaarion ulkokehällä olevat keskittyivät kuuntelemaan ja tekemään muistiinpanoja kuulemastaan. Lopuksi nostettiin esille ulkokehän keskeiset ajatukset kuhunkin teemaan liittyen. Ammatillisen opettajan käyttötieto sai lisää syvyyttä, kun sitä tarkasteltiin vielä kerran yhdessä.
Päivän rytmiin kuuluu myös pysähtyminen. Kahvihetki antaa tilaa ajatuksille.
Kahvitauon jälkeen opiskelijalla oli puoli tuntia aikaa reflektoida päivän oppeja oppimispäiväkirjaan. Kirjoittaminen tekee oppimisesta näkyvää ja henkilökohtaista.
Päätimme Tutorpäivän Checkout-kierroksella, jossa annetaan vielä kerran kaikille mahdollisuus tulla kuulluksi ja kertoa omia ajatuksiaan.
Checkout-kierros tuo esille arvokkaita näkemyksiä, ja me opettajat saamme myös tärkeää tietoa siitä, miten osallistujat ovat päivän kokeneet. Tänään kysyimme, mikä kolahti tänään ammatillisen opettajan käyttötietoon liittyen?
Tällainen oli meidän tutorpäivämme Taokissa.
Mitä tästä päivästä sinä voisit itse kokeilla omien oppijoittesi kanssa?
Taina ja Ville
Kommentit