Aiheiden aarreaitassa riittää koluttavaa

Open an ancient treasure chest that radiated light in the darkness.

Lapsena mummolassa oli jännittävää tutkia pihapiirin vanhoja aittoja. Koskaan ei tiennyt, mitä tulee vastaan pölyn lisäksi. Odotus tuli usein palkituksi, kun löytyi jotain kiinnostavaa. Omassa työssäni tutkimus-, kehitys- ja innovaatioviestinnässä minulla on onni kirjoittaa aiheista, jotka ulottuvat maailmankokoisen aitan laidasta laitaan. Melkeinpä mitä vain voi tulla vastaan eikä juttuaiheista löydy pölyä – päinvastoin!

Taisin työhaastattelussa aikoinaan tokaista, että kokenut viestijä kirjoittaa vaikka aidanseipäästä. Niin puisevasta aiheesta ei ole vielä tarvinnut kirjoittaa, sillä hankkeiden teemat, tekemiset ja ilmiöt niiden taustalla ovat juttuaiheiden ehtymätön aarrearkku.

Hyvänä puolena on sekin, että TKI-viestinnän aiheet ovat ajankohtaisia ja tutkittuun tietoon pohjautuvia, useimmiten johonkin yhteiskunnalliseen ongelmaan tai yritysten tarpeisiin vastaavia.

Merkityksellisyyttäkin aiheista löytyy. Ammattikorkeakoulun soveltava tutkimus palvelee laajasti yhteiskuntaa, ja viestijänä on kutkuttavaa pöyhiä sitä, mitä kaikkea edistämme ja saamme aikaan. On hienoa yhdistellä langanpätkiä ja kertoa teemoista, jotka parhaassa tapauksessa hyödyttävät konkreettisesti monenlaisia sidosryhmiä.

Teksti saa olla toimituksellista ja markkinointihenkiset jutut ovat vähemmistössä. Voiko siis olla parempaa? No eipä juuri.

Kaurankuorista drooneihin

Vuosien varrella hankeaiheet, joista olen kirjoittanut, ovat yhtä moninaiset kuin hankkeetkin. Jotta jostain voi kirjoittaa, pitää ensin ymmärtää asia edes päällisin puolin. Siis ajatella. Uteliaisuutta, taustatyötä ja perehtymistä vaaditaan ennen kuin osaan kysyä haastateltavilta oikeat kysymykset. Erityisesti teknisten aiheiden äärellä oppii nöyryyttä.

Ensimmäiset juttuni nykyisessä työssäni liittyivät genomitietoon, kauran kuoresta tehtyyn leipäpussiin, esteettömään golfiin ja drooneihin kaupunkiturvallisuuden ylläpitäjänä.

Sen jälkeen aihearsenaaliin ovat lukeutuneet muiden muassa kestävät kuitukankaat, mobiilipelit, pakkausalan kiertotalous, energiamurros, terveysturvallisuus, aivoterveys, älykkäät työkoneet, kyberturvallisuus, kaupunkilogistiikka, virtuaalinen kuntoutus, digitaaliset osaamismerkit, vähähiilinen matkustaminen, biopohjaiset materiaalit, planetaarinen ruokavalio, liikkuvat sote-palvelut, informaatioergonomia ja kattopuutarha. Näistä ainoastaan viimeksi mainittu aihe tuli amatööripuutarhurin omaa kokemusmaailmaa lähelle.

Yhteinen nimittäjä aiheille on ihminen monine vivahteineen

Aiheet vaihtelevat, mutta niiden keskiössä on aina ihminen, jolle yritän aihetta valottaa. Usein aiheista kiinnostavat eniten ne, joissa asiantuntija, tutkija tai tutkimusryhmä tarjoaa tutkittuun tietoon pohjautuvan ratkaisun lukijan arkeen nivoutuvaan ongelmaan.

Useimmilla meistä on tarve pysytellä ajan tasalla uusien teknologioiden, sovellusten, laitteiden ja innovaatioiden suhteen – eritoten niiden, joista saa helpotusta omaan arkeen tai tehoja tekemiseen.

Ihmisten tarinat kiinnostavat aina eivätkä henkilöjuttujen aiheet lopu koskaan. Henkilötarinat inspiroivat, koskettavat ja tarjoavat samaistumispintaa. Toisten ihmisten kokemukset ja sanomiset pysäyttävät, sillä meitä ihmisiä kiinnostavat toiset ihmiset.

Myös paikalliset tai lukijaa lähelle tulevat aiheetkin herättävät uteliaisuutta. Olemme kehittymishaluisia ja tavoittelemme parempaa minää, joten miksipäs emme kiinnostuisi omaan hyvinvointiin, terveyteen ja mielenterveyteen liittyvistä asioista.

Kestävyys- ja vastuullisuusteematkin resonoivat lukijoissa. Haluamme tietää, miten voimme vaikuttaa positiivisesti ympäristöömme.

Media kiinnostuu aiheista, jotka resonoivat jonkin ajankohtaisen yhteiskunnallisen aiheen kanssa. Mieleenpainuvimpia näistä aiheista oli pintahygienian tutkimushanke, joka pureutui korona-aikaan pöpöjen leviämiseen ja pintojen puhdistukseen. Tutkimustulokset lähtivät suorastaan lentoon mediassa, koska tutkitulle tiedolle oli tilausta juuri siinä hetkessä.

Joskus aihe voi olla kausiluonteinenkin, vaikkapa vapun tienoilla julkaistu juttu kaupunkirobotin ja droonin yhteispelillä kuljettamasta simalastista, joka pelasti opiskelijan vapun.

Mistä niitä aiheita sitten löytyy?

TKI-toiminnassa syntyy tieteellisiä artikkeleita, tuloksia ja löydöksiä, joiden kansantajuistaminen on usein tarpeen. Liikaa ei kuitenkaan saa yleistajuistaa, sillä tutkimustulokset, menetelmät ja tuoreet työkalut ovat pääosassa. Aihe pitää kuitenkin tuoda lähelle lukijan arkea: jotain tarttumapintaahan pitää olla, jotta aihe ei jää liian vaikeaselkoiseksi.

Toisinaan aiheita tupsahtaa esiin hankkeiden projektipalavereissa muun jutustelun lomassa. Eri medioissa käytävää yhteiskunnallista keskustelua kannattaa seurata, sieltä on saanut alkunsa useampikin hanke ja juttuaihe.

Lukemattomista aiheista on jo kirjoitettu, mutta uusia näkökulmia löytyy aina. Aiheiden aarrearkun pohja ei siis likimainkaan pilkota.

Kirjoittaja:
Hanna Ylli, viestinnän asiantuntija | tutkimus, kehitys ja innovaatiot, TAMK

Kuva: Adobe Stock

Kommentit

Vastaa

Käsitellään kommentteja...

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Lue seuraavaksi