Palliatiivisen hoidon kohtaamisosaamista hoivayksiköihin

Kuinka kohdata palliatiivisessa hoidossa oleva asukas? Entä miten tukea läheisiä elämän loppuvaiheen aikana? Näitä kysymyksiä käsitellään Tampereen ammattikorkeakoulussa käynnistyneessä PALKO-hankkeessa, jonka tavoitteena on vahvistaa palliatiivisen hoidon kohtaamisosaamista hoivakodeissa.

Palliatiivinen hoito pähkinänkuoressa

Palliatiivinen hoito eli oireenmukainen hoito kuuluu kaikille henkeä uhkaavaa tai kuolemaan johtavaa sairautta sairastaville. Sen tarkoituksena on vaalia elämänlaatua ja lievittää kärsimystä. Palliatiivinen hoito on aktiivista ja kokonaisvaltaista hoitoa, jossa huomioidaan potilaan lisäksi myös hänen läheisensä. Palliatiivisen hoidon toteuttaminen edellyttää hoitohenkilöstöltä laaja-alaista osaamista, jossa kohtaamisosaaminen on merkittävässä asemassa.

Ideasta hankkeeksi

PALKO-hanke sai alkunsa kahden Tampereen ammattikorkeakoulun hoitotyön lehtorin yhteisestä kiinnostuksesta palliatiivisen hoidon kehittämiseen. Keskusteluissa nousi esiin kysymys: miten hoivakodeissa työskentelevien ammattilaisten valmiuksia kohdata palliatiivisen hoidossa olevia asukkaita ja heidän läheisiään voitaisiin vahvistaa?

Kehittämisajatuksesta rakentui hanke, jolle myönnettiin rahoitus Euroopan sosiaalirahasto plus (ESR+) rakennerahastosta.

Kohtaamisosaaminen hoivakodeissa

Hoivayksiköissä on paljon palliatiivisen hoidon piirissä olevia asukkaita. Palliatiivisessa hoidossa korostuu kokonaisvaltaisuus sekä kohtaaminen ja vuorovaikutusosaaminen. Tutkimusten mukaan näihin tarpeisiin ei osata aina vastata toivotulla tavalla.

PALKO-hankkeessa hoitohenkilöstölle järjestetään palliatiivisen hoidon koulutusta sekä toteutetaan toiminnallisia työpajoja, joissa vahvistetaan kohtaamisosaamista draaman ja kuvataiteen menetelmien avulla. Työpajat toteutetaan työyhteisölähtöisesti, jolloin ne rakentuvat osallistujien omien kokemusten, tarpeiden ja jo olemassa olevien hyvien käytäntöjen pohjalta.

Tarkoitus on lisätä hoitohenkilöstön osaamista ja tuoda keinoja palliatiivisessa hoidossa olevien asukkaiden ja heidän läheistensä onnistuneeseen kohtaamiseen.  Hoitohenkilöstö saa arjen hoitotyöhön työkaluja erilaisiin kohtaamistilanteisiin palliatiivisen hoidon kontekstissa. Hoitohenkilöstön kokemus työn sujuvuudesta ja riittävien työkalujen hallinnasta edistää työssä jaksamista.

Kohti vaikuttavampaa palliatiivista hoitoa

PALKO-hankkeen tavoitteena on vahvistaa hoivakotien henkilöstön kohtaamisosaamista tavalla, joka näkyy arjen työssä, ihmisten välisissä kohtaamisissa ja hoidon laadussa. Jokainen kohtaaminen on merkityksellinen ja tärkeä.

 

Kirjoittajat:

Maarit Lähteenmäki, lehtori, sosiaali- ja terveysala, TAMK

Katja Muurinen, lehtori, sosiaali- ja terveysala, TAMK

Kommentit

Vastaa

Käsitellään kommentteja...

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Lue seuraavaksi