Opintojaksojen esittelytekstit kerralla kuosiin – onnistumisen avaimina yhteistyö ja toimiva prompti

Kun korkeakoulujen opintotarjonta on esillä kansallisissa julkaisujärjestelmissä, yksittäisen opinnon on erotuttava selkeästi. Ensivaikutelma opinnon sisällöstä voi ratkaista sen, herättääkö opintojakso oppijan kiinnostuksen.

Sopivien opintojen löydettävyyden parantamiseksi TAMKissa luotiin kevään 2026 aikana ingressi- eli esittelytekstit kaikkiin uusimmissa opetussuunnitelmissa oleviin opintojaksoihin. Käytännössä tämä tarkoitti sitä, että noin 60 opetussuunnitelman opintojaksoille laadittiin lyhyet johdannot Pepin ingressikenttiin. Tavoitteena oli tuottaa yhtenäiset, laadukkaat ja lyhyet tekstit kohtuullisella työmäärällä. Keskeiseksi työvälineeksi tässä kiteytyi tekoälyprompti tai -kehoite, jolle annettiin lähdeaineistoksi opetussuunnitelma ja joka tuotti opintojaksoille johdannon suomeksi ja englanniksi.

Kolmen henkilön suunnittelutiimi koostui Opin.fi-, AI- ja opetussuunnitelma-asiantuntijasta. Itse toteutusvaiheen avaintoimijoiksi tunnistettiin tutkintojen tutkintovastaavat, sillä he tuntevat opetussuunnitelmat parhaiten. Testaamisvaiheessa heille laadittiin yksityiskohtainen toimintaohje. Promptia ja ohjetta testattiin ensin suunnittelutiimissä ja myöhemmin kolmen tutkintovastaavan kanssa. Testivaiheessa hyödynnetyt opetussuunnitelmat edustivat TAMKin eri aloja ja olivat sanastoltaan, rakenteeltaan sekä laajuudeltaan erilaisia.

Promptin käyttö edellytti, että tutkintovastaavalla oli käytössään lisämaksullinen Microsoft 365 Copilot -lisenssi.Promptin luomisessa erityistä huomioita vaati se, että tekstien ilmaisuihin saadaan tarpeeksi variaatiota, jotteivat ne näyttäisi keskenään liian samankaltaisilta. Promptiin sisältyy perusohjeistuksen lisäksi tekstin tulostusformaatin ohje, suomen- ja englanninkielisten tekstien vaatimukset sekä testausvaiheessa luotuja esimerkkejä hyvistä kuvausteksteistä.

Testauksessa kiinnitettiin huomiota ohjeen ymmärrettävyyteen, tutkintovastaavan työn sujuvoittamiseen sekä ingressitekstien tarkoituksenmukaisuuteen. Saadun palautteen perusteella hiottiin sekä ohjetta että promptia. Ingressitekstien tekemisen tueksi järjestettiin kaksi lähityöpajaa, joissa tekstit oli mahdollisuus laatia ohjatusti. Pajoihin osallistui parikymmentä tutkintovastaavaa ja heistä osalla oli vastuullaan useita opetussuunnitelmia.

Prosessin aikana saatu palaute on ollut pääosin positiivista. Tekstien tuottamiseen, muokkaamiseen ja järjestelmään tallentamiseen käytetty aika vaihteli opetussuunnitelman mukaan 15 minuutin ja 210 minuutin välillä. Osalle tutkinto-ohjelmista tekoälyn tuottamat tekstit olivat sellaisenaan sopivia, osassa taas muutamat ammattispesifit käsitteet vaativat korjauksia. Tekoälyn tuottamat tekstit toimivat kaikilla aloilla vähintään jäsenneltyinä ja käyttökelpoisina luonnoksina valmiille ingressiteksteille. Prosessit tekstien tarkkuuden tarkistamiseen ja korjaamiseen oman tutkinto-ohjelman sisällä löytyivät kokeneilta tutkintovastaavilta nopeasti. Aikaa vievin vaihe oli tekstien kopioiminen Pepin ingressikenttiin. Valmis prompti lisättiin prosessin jälkeen korkeakouluyhteisön Copilot Chat -agenttikirjastoon.

TAMKin lisäksi myös muutama muu korkeakoulu on tuottanut opintojaksojensa esittelytekstejä tekoälyllä. Yhteinen kokemus on, että tekoäly lyhentää tekstien tuottamiseen käytettävää työaikaa, ja osaavissa käsissä helpottaa työtä. Prompti on kuitenkin rakennettava iteroiden, ja huolellisenkin testauksen jälkeen tekoäly saattaa ”hallusinoida” tai tuottaa liian samankaltaisia tekstejä. Lisäksi tulevaisuudessa on rakennettava ohjelma, jolla tuotetut tekstit saadaan automaattisesti siirrettyä opetussuunnitelmiin. Eli ihmistä tarvitaan ratkaisemaan tiettyjä haasteita vielä toistaiseksi.

Kirjoittajat:

Juho Tiili, Liisa Marttila ja Risto Salminen, Pedagogiset ratkaisut ja kulttuuri, TAMK

Kommentit

Vastaa

Käsitellään kommentteja...

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Lue seuraavaksi