Konferenssimatka toi kontakteja ja kotitehtäviä

Kirjoittajat Silja Kostia ja Pauliina Lehtonen Pariisissa OECD:n rakennuksen sisäpihalla. Kuva: Pauliina Lehtonen.
Kirjoittajat Silja Kostia ja Pauliina Lehtonen Pariisissa OECD:n rakennuksen sisäpihalla. Kuva: Pauliina Lehtonen.

Syyskuun lopulla suuntasimme Pariisiin Mission Forward 2026 -konferenssiin. Matka oli osa Urban Prosumers -hanketta, joka edistää EU:n Ilmastoneutraalit ja älykkäät kaupungit -missiota Tampereella. Lokakuussa 2025 käynnistynyttä tutkimushanketta johtaa Tampereen yliopisto. Kumppaneina ovat Tampereen ammattikorkeakoulu, Tampereen kaupunki, Ekokumppanit ja MDI. Hanketta rahoittaa Horisontti Eurooppa -ohjelma.

Urban Prosumers kokoaa Tampereella kaupunkilaiset, tutkijat, kaupungin ja sidosryhmät rakentamaan ilmastoneutraalia kaupunkia yhdessä. Hankkeessa tarkastellaan erityisesti prosuumerien roolia ilmastotyössä sekä sitä, miten tutkimustieto saadaan tukemaan kaupungin kehittämistä. Hanke perustuu osallistamiseen ja yhteiskehittämiseen, kansalaistieteeseen ja Living Lab -metodologiaan, jotka kaikki tukevat toisiaan ja mahdollistavat hankekumppaneiden vahvuuksien hyödyntämisen. Osana hanketta Urban Prosumers jakaa rahoitusta yhteisöjen omille kokeiluille. Avoimella yhteisöavustushaulla rahoitettavat kaupunkilaisten omat projektit tuottavat käytännön kokemuksia siitä, miten kaupunkilaiset voivat toteuttaa omaehtoisia ilmastotoimia. Projektit käynnistyvät keväällä 2027, ja niiden tukemista ja tutkimista odotetaan hankkeessa jo innolla. Hankkeen päätuotos on yhteisen tiedontuotannon malli, jonka avulla tutkittu tieto on kaupungin saavutettavissa ja vastaavasti kaupungin tunnistamat kehittämistarpeet saavuttavat korkeakouluyhteisön.

EU:n viisi missiota (ilmastoneutraalit ja älykkäät kaupungit, ilmastonmuutokseen sopeutuminen, syöväntorjunta, Euroopan maaperäsopimus eli terve maaperä sekä valtamerien ja vesistöjen ennallistaminen) käynnistettiin vuonna 2021 Horisontti Eurooppa -ohjelman alla. Kaikki missiot tavoittelevat systeemistä muutosta vuoteen 2030 mennessä. Äskettäin julkaistu väliarviointi antaa missioiden edistymisestä, tuloksista ja vaikutuksista varsin myönteisen kuvan (Euroopan Komissio 2026). Mission Forward -konferenssin esityksissä ja paneelikeskusteluissa tuotiin muun muassa esiin tarve laajentaa rahoitusmahdollisuuksia ja saada yritykset aktiivisemmin mukaan missioihin. Käytäväkeskusteluissa pidettiin hyvänä kehityksenä sitä, että kaikki EU:n viisi missiota ovat samassa konferenssissa oppimassa toisiltaan.

Mission Forward -konferenssi kokosi OECD:n Pariisin päämajaan lähes kolmesataa osallistujaa keskustelemaan missiopohjaisen toimintatavan merkityksestä globaalien kriisien ratkaisemisessa. Olemme molemmat sukeltaneet missioiden maailmaan vasta muutama vuosi sitten, joten konferenssi tarjosi paljon uutta opittavaa. Tutkijoita oli kaksipäiväisen konferenssin osallistujista vain kymmenen prosenttia, joten saimme keskusteluista vahvan katsauksen erityisesti politiikan näkökulmasta. Missioperustaista tiede- ja innovaatiopolitiikkaa ja kehittämistä käsiteltiin kokouksessa myös laajemmin ja osallistujat EU:n ulkopuolelta, muun muassa Etelä-Koreasta, Kanadasta ja Australiasta, toivat keskusteluun globaalin näkökulman.

Tavoitteemme on jakaa Urban Prosumers -hankkeen paikallisia tuloksia ja oppeja mahdollisimman laajasti. Pariisista mukaan tarttui uusia kontakteja, yhteistyöideoita ja pitkä lista tahoja, joihin kannattaa olla yhteydessä. Erityisen tärkeää oli tavata sisarhanke CATALYSE, joka sai rahoituksen samasta hausta ja käynnistyi niin ikään vuosi sitten. Seuraavaksi on aika viedä ideat käytäntöön – kotitehtäviä siis riittää!

Urban Prosumers -hankkeen www-sivuilta löytyy lisätietoja hankkeesta: https://projects.tuni.fi/urbanprosumers-fi/

 

Lähteet:

Euroopan komissio. 2026. Report from the Commission to the European Parliament, the Council, the European Economic and Social Committee and the Committee of the Regions: On the mid-term assessment of the EU Missions’ progress, achievements and impact. Viitattu 27.9.2026. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=COM:2026:467:FIN

 

 

Kirjoittajat:

Silja Kostia, yliopettaja, Rakennettu ympäristö ja biotalous, TAMK

Pauliina Lehtonen, yliopistotutkija, Yhteiskuntatieteiden tiedekunta, Tampereen yliopisto

Kommentit

Vastaa

Käsitellään kommentteja...

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *