Malta – Joskus mahdollisuus tulee täysin sattumalta
Moni opiskelija ei huomaa, että työharjoittelunkin voi tehdä ulkomailla. Erään opintojakson yhteydessä yksi koulutusalan opettajista vinkkasi mahdollisuudesta tehdä työharjoittelu Maltalla kielikouluhostellissa. Joskus mahdollisuudet tulevat todella pieninä hetkinä, ja joihin täytyy vain uskaltaa tarttua. Luminan ei ollut tarkoitus edes olla kampuksella kyseisenä päivänä. Jos hän ei olisi ollut kyseisessä hetkessä paikalla, olisi mahdollisuus jäänyt kuulematta, ulkomaille lähtemättä ja lukemattomat Maltan ystävyyssuhteet ja muistot syntymättä.
Kestävän elämän kulttuurikeskus Labra – Aktiivisuus ratkaisi
Toinen harjoittelupaikka löytyi sähköpostista. Lumina luki viestin, jossa etsittiin tapahtumamanageriharjoittelijaa, ja tarttui puhelimeen heti. Hänet kutsuttiin haastatteluun, ja paikka tarjottiin jo saman tapaamisen aikana. Se, että Lumina oli soittanut heille heti viestin luettuaan, oli tehnyt vaikutuksen.Tilanne opetti, että nopealla reagoinnilla ja oma-aloitteisuudella voi oikeasti olla suuri merkitys.

Ahjola – Verkostot auttavat
Verkostoitumisesta opintojen aikana puhutaan paljon. Se ei kuitenkaan aina tarkoita LinkedIn-pöhinää tai käyntikorttien jakamista, vaan joskus se tarkoittaa ihmisten kohteliasta kohtaamista.
Lumina pääsi aiemmassa oppimisprojektissa tekemään yhteistyötä opiskelijoiden olohuone Kamulan kanssa. Pari vuotta myöhemmin Lumina etsi harjoittelupaikkaa nopealla aikataululla ja päätti soittaa projektista tutulle toimintavastaavalle. Hän muisti yhteyden heti ja lupasi selvittää, löytyisikö hänen verkostostaan tarvetta palveluliiketoiminnan osaajalle.
Näin Lumina päätyi harjoitteluun Ahjolan Setlementille tekemään palvelumuotoilua ja kehittämään uusia myyntipalvelutuotteita. Vaikka harjoittelujakso oli melko lyhyt, se oli kaikkein opettavaisin. Lumina oppi uusia taitoja, vahvisti jo olemassa olevaa osaamista ja sai ehkä jopa siemenen tulevalle yritysidealle. Opintoihin kuuluvista oppimisprojekteista syntyy ihan oikeita työelämäkontakteja!

Kolme harjoittelua, monta oppia
Harjoittelut kasvattivat Luminan itseluottamusta, auttoivat ymmärtämään omaa osaamista, ja kaikkein tärkeimpänä, ne näyttivät kuinka monipuolinen restonomin tutkinto voi todellisuudessa olla. Lumina kiteyttää: ”Harjoittelupaikka ei aina löydy lähettämällä kymmeniä täydellisiä hakemuksia. Joskus se löytyy olemalla utelias, aktiivinen ja avoin uusille mahdollisuuksille. Ajattelen, että harjoittelut ovat yksi tärkeimmistä osista koko AMK-opintoja. Työharjoittelut opettavat työelämästä enemmän kuin yksikään opintojakso.”
Kirjoittajat:
Palveluliiketoiminnan tutkinto-ohjelman opiskelija Lumina Leppänen, 22RESTO
Lehtori Sanna Luoto, TAMK Palveluliiketoiminta, sanna.luoto@tuni.fi
Kuvat: Lumina Leppänen
Kommentit